mandag 28. februar 2011

Trehusrusletur

Holmestrand er full av vakre og gamle trehus. Selvsagt er den full av grusomme, ødelagte hus også. Men det handler ikke denne artikkelen om. Det får da være måte på!

Mens vi har restaurert hus de siste årene, har vi stadig kommet i prat med andre som gjør akkurat det samme. Trehuskjærligheten er stor her i byen, og mange prosjekter kommer seg raskt!

Havnefronten er full av lekre og morsomme trehus, som dette fantastiske kråkeslottet. Her var det mineralvannutsalg da jeg var liten. Brusen er borte, men fortsatt bor det skikkelig bra folk i huset! Folk som elsker både huset og byen. Akkurat som oss :-)

Langgaten er ei gammel krokete gate, som tidligere var hovedgata gjennom byen. Her ligger husene tett i tett. Da det brant ned to store 1700-tallsgårder her for nøyaktig fem år siden, sto disse husene i fare for å gå med. Heldigvis var det vindstille denne natta. Det må ha vært første natta siden jul det året. De snødekte takene tok imot for et vanvittig gnistregn. Jeg dekket brannen som journalist, og hadde vondt i trehuselskemagen min hele dagen. Og i mange uker etterpå.

En liten fotosafari i byen under fjellet er en god opplevelse for sjela. Og enda er det mange flotte hus med mye god historie å knipse. Del to får komme til sommeren - når rosene blomstrer i solvarme husvegger.


Foreløpig er det iskaldt - og i havna har vinteren fortsatt et godt tak på båter og folk. Men snart må vel sola begynne å varme litt. Da tiner husene, og vi må male over alle sprekkene som kommer til syne i treverket igjen :-)

Ha en fin dag!
Marie

7 kommentarer:

  1. Så mange flotte trehus :-)
    Jeg drømmer om en gang å bo i ett slikt hus :-)

    SvarSlett
  2. Her var det mye flott, men sørgelig lite fra Sørbyen. Her har vi også gamle trehus og gamle trebåter - og gamle treskaller.
    K-man

    SvarSlett
  3. Kristian, sørbyen kommer til sommeren, vøttu. Det er ho der alle rosebuskene er :-)

    Marie

    SvarSlett
  4. Fett. Rose(buske)nes by(del).
    K-man

    SvarSlett
  5. Hei hei..

    Må bare sei at jeg er så imponert over det dere har fått til i Fattighuset...


    Kommer til og følge dere med spenning fremmover mot sommeren :-)))

    Klem

    SvarSlett
  6. Superdupre bilder, Marie! Deilig med rusleturer :-)

    SvarSlett
  7. Hej Marie

    YES! I am glad you like my socks...so soft and lovely to wear
    Me & my boys are soo excited tonight we can see the NORTHERN LIGTHS above our house...GREEN CURTAINS dancing it is wonderful and magic! :DDD Do you see them too Marie?
    LOVE PEACE enJOY
    Julie
    x

    SvarSlett

Så fint at du stikker innom oss i Fattighuset. Legg veldig gjerne igjen en kommentar. Ha en fin dag!